Sprawozdanie z Testowania Urządzeń Novaerus
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku Białystok, 03.12.2015
Klinika Hematologii z Pododdziałem Chorób Naczyń
Ul. M. Skłodowskiej- Curie 24A
SPRAWOZDANIE
Z TESTOWANIA URZĄDZEŃ NOVAERUS- DO PLAZMOWEJ DEKONTAMINACJI POWIETRZA
W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM W BIAŁYMSTOKU, KLINIKA HEMATOLOGII Z PODODDZIAŁEM CHORÓB NACZYŃ, UL. M.SKŁODOWSKIEJ- CURIE 24A.
W dniach od 15.10.2015r do 19.11.2015r. w Klinice Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku testowanych było 13 urządzeń NOVAERUS- systemu do plazmowej dekontaminacji powietrza.
Testowano dwa typy urządzeń- NV200- przeznaczone do pomieszczeń do 20 m.kw. oraz NV800- przeznaczone do pomieszczeń do 50 m.kw.
Skuteczność urządzeń oceniano na podstwie badania powietrza metodą sedymentacyjną- ekspozycja 30 minutowa przed wstawieniem urządzeń do pomieszczeń oraz w dniu kończącym testowanie.
Pierwszego pomiaru dokonano 15.10.2015 roku w godzinach 8:00-8:30- przed zaplanowanymi wizytami lekarskimi, zabiegami pielęgnacyjnymi i zleceniami lekarskimi. Nie miały miejsca odwiedziny u chorych.
Końcowe analizy przeprowadzano 19.11.2015 roku w godzinach 10:15-10:45.
Ze względu na różne godziny badań w niektórych salach zaobserwowano wpływ obecności personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki oraz studenci) na wyniki analiz powietrza( tabela w załączniku).
Urządzenia podczas testowania pracowały na salach chorych, korytarzu, gabinecie zabiegowym oraz dyżurce pielęgniarskiej. W dużej części pracowały w trybie ciągłym- 24h na dobę.
W załączniku dokłądny opis pomieszczeń oraz warunków w jakich pracowały urządzenia, a także warunki w jakich było badane powietrze.
Wnioski z przeprowadzonego badania:
-
Wyniki badań mikrobiologicznych jednoznacznie wskazują na znaczną redukcję liczby drobnoustrojów w powietrzu.
-
Liczba drobnoustrojów w powietrzu jest uzależniona od wielu elementów zmiennych m.in. od liczby pacjentów, liczby personelu, częstotliwości i czasu otwierania drzwi wejściowych do badanego pomieszczenia.